تبلیغات
احسن الخالقین( احکام) - نظر مراجع معظم تقلید در خصوص شرکت در مسابقات پیامکی و دریافت جایزه از آن به لحاظ شرعی

 در سالهای اخیر مسابقات پیامکی رواج بسیاری یافته است. گاهی  هم مشاهده میشود در این مسابقات به شانس مورد توجه است. برای نمونه گزینه ای انتخاب می شود و صرف شرکت فرد در آن مسابقه قرعه کشی صورت می گیرد و به برندگان جایزه ای اعطا می شود. یا در برخی از مسابقه ها فرد باید به سؤال یا سؤالاتی پاسخ صحیح دهد تا در مسابقه شرکت داده شود.

ابتدا باید بدانیم برگزارکنندگان چه سودی می برند. اگر یک سازمان دینی یا فرهنگی غیرانتفاعی بودجه ای را برای بالا بردن سطح دینی، فرهنگی، معرفت اجتماعی، بهداشتی و... می گذارد که هزینه آن را دولت یا سازمانهای خاص می دهند و اهداف عام المنفعه پشت آن است و برای آن سؤالاتی را طرح کرده و جوائزی را تهیه می کنند اشکالی ندارد، البته مادامی که در این مسابقات بدآموزی و رفتار حرامی نباشد اشکالی ندارد.
پرسش: شرکت در مسابقات پیامکی و دریافت جایزه از آن به لحاظ شرعی چه حکمی دارد؟

نماینده حضرت آیت الله العظمی وحیدخراسانی در پاسخ به این سؤال که ارسال پیامک برای اعلام طرفداری از تیمهای باشگاهی در برخی از برنامه های تلویزیونی چه حکمی دارد؟ گفت: مادامی که مشتمل بر امر باطل و حرامی نباشد اشکالی ندارد. اگر مسابقه ای برگزار شود بدون اینکه پولی از افراد بگیرند یا هزینه این پیامک در حد تعرفه مخابرات باشد، اشکالی ندارد اما اگر برای هر پیامک پولی اضافه تر از تعرفه معمولی پیامک، از افراد کم شود و مثلا بگویند که برای هر پیامکی مثلا 500 تومان بدهید، این می شود بلیط بخت آزمایی و حرام است.

مقلدین آیت الله مكارم شیرازی هستم گاهی اوقات پیامكی دریافت می كنم مبنی بر اینكه با ارسال پیامك بدون متن در قرعه كشی خودرو یا سایر جوایز شركت كنید ظاهرا همزمان با ارسال پیامك به آنها مبلغ75 تومان از طریق قبض یا كارت شارژ از حساب من كسر می شود و به حساب آن شركت یا موسسه واریز می شود و احتمالا جوایز نیز از همین پول تهیه می شود

حالا سوال من این است كه حکم شرعی این کار چیست؟ و دیگر اینکه آیا شرکت در این مسابقه و قرعه‌کشی جایز است؟ و اینکه آیا مالک هدیه‌ای که می‌دهند می‌شوم یا خیر؟

*پاسخ آیت‌الله مکارم شیرازی

آیت الله مكارم شیرازی در پاسخ به این سوالات گفتند: این كار در واقع نوعی بخت آزمایی جدید است كه آن را به شكل ارسال پیامك درآورده‌اند، شركت در آن جایز نیست و هدیه ای كه می دهند شبیه هدیه ای است كه در بخت آزمایی یا قمار و مانند آن می دهند؛ متاسفانه هر روز یك راه جدیدی برای جذب اموال مردم تولید می كنند و مردم را به كارهایی كه مشروع نیست می كشانند

برای برخی این شبهه وجود دارد که شرکت در چنین مسابقاتی به لحاظ شرعی جایز هست یا نه؟ اینکه شرکت در این مسابقات و دریافت جایزه از آن به لحاظ شرعی چه حکمی دارد در استفتایی از دفتر مقام معظم رهبری جویا شده که در ادامه از نظر می‌گذرد.

پاسخ مقام معظم رهبری

اگر هزینهای افزونتر از هزینه‏های معمولی پیامک از افراد کم نشود و هزینه جایزه بر اساس جمع آوری پولهای کسر شده نباشد اشکالی ندارد. اگر علاوه بر هزینه معمول پیامک، پولی بابت شرکت در مسابقه از افراد کسر شود و از پولهایی که از افراد کسر شده جایزه تهیه کنند، حرام است.

پاسخ دفتر آیت الله العظمی سیستانی:

1. اصل این کار شرعی نیست و جایز نیست.

2. وقتی این عمل صحیح نباشد شرکت کردن درآن هم جایز نیست.

3. نظر آیت الله سیستانی این است که: اگر شرکتی که به شما هدیه یا جایزه می‌دهد خصوصی باشد می‌توانید مالک آن هدیه شوید؛ اما اگر آن شرکت دولتی باشد، آن هدیه یا جایزه به عنوان مجهول المالک است و باید با نماینده مرجعتان مصالحه کنید و آن هدیه را که دریافت کردید حلالش کنید.

داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : پنجشنبه 4 اردیبهشت 1393 توسط : الف الف