تبلیغات
احسن الخالقین( احکام) - نظر مراجع معظم تقلید در خصوص نماز و غسل زیارت حضرت معصومه علیها سلام

آیا غسل زیارت برای زیارت مزار حضرت معصومه (س) وارد شده است؟ آیا نماز زیارت برای ایشان وارد شده است؟

برخی از مراجع عظام تقلید برای داخل شدن در حرم امامان (ع) و زیارت آنان غسل کردن را مستحب می دانند، ولی بعضی دیگر استحباب این غسل را به وسیله روایات ثابت نمی دانند و می گویند: اگر کسی بخواهد انجام دهد باید به قصد رجاء (به امید اینکه مطلوب باشد) و امید ثواب انجام دهد. اما در مورد غسل برای زیارت امام زاده ها و غیر معصومین؛ از جمله حضرت معصومه (س) باید به قصد رجاء باشد؛ زیرا روایتی در مورد غسل این بزرگواران وارد نشده است و در این مورد بین فقها از نظر فتوا اختلافی نیست.

برای زیارت پیامبر (ص) و ائمه (ع) دو رکعت نماز وارد شده است.[1]

گفتنی است که زائر می تواند هنگام زیارت حضرت معصومه (س) (قبل یا بعد از آن) دو رکعت نماز زیارت به نیّت قربة الى اللّه به جا آورد و ثواب آن را هدیه به کسی که زیارتش نموده و یا حضرت معصومه (س) نماید.

     در این جا به برخی فتاوا اشاره می شود:

    حضرت امام خمینی: برای داخل شدن در حرم امامان (ع) رجاءً غسل کند.

    حضرت آیة الله سیستانی: غسل برای زیارت معصومین از دور یا نزدیک، استحباب این غسل ها ثابت نیست و کسی که  می خواهد انجام دهد باید به قصد رجاء باشد.

حضرت آیة الله مکارم شیرازی: غسل کردن برای وارد شدن در مکان های مقدس به امید ثواب پروردگار مستحب است. از جمله برای داخل شدن در مکه و مدینه، یا برای داخل شدن در مسجدالحرام و مسجد پیغمبر اکرم (ص) و همچنین حرم امامان (ع).

حضرت آیة الله بهجت: پیش از داخل شدن ... در حرم امامان (ع) مستحب است انسان غسل کند.

حضرت آیة الله صافی: پیش از داخل شدن... در حرم امامان (ع) مستحب است انسان غسل کند.[2]

در مورد نماز زیارت برای حضرت معصومه (س) هم باید به قصد رجاء و ثواب بجا آورده شود.

حضرت آیة الله صافی: س 374: هنگام زیارت حضرت معصومه (س) دو رکعت نماز زیارت را به چه عنوان بخواند؟ (چون مى گویند براى ائمه وارد شده است).

جواب: نماز را بعنوان یک دستور از طرف شرع که در این مورد وارد شده باشد نخواند، بلکه نیّت کند دو رکعت نماز می خوانم قربة الى اللّه و ثواب آن را هدیه به حضرت معصومه (س) نماید.[3]

نماز زیارت حضرت معصومه(س) و چهارده معصوم(ع) چند ركعت است؟

متن پاسخ: نماز زیارت فقط برای ائمه معصومین وارد شده است كه برای همه دو ركعت است و می‏توان با هر سوره‏ای آن را خواند. البته خواندن برخی از سوره‏ها موجب زیاد شدن ثواب نماز می‏گردد، مثلاً در نماز زیارت حضرت رضا(ع) خواندن سوره یس در ركعت اول و خواندن سوره الرحمن در ركعت دوم سفارش شده است. [4] جهت آشنایی بیشتر با نماز هر یك از ائمه اطهار(ع) به مفاتیح‏الجنان مرحوم شیخ عباس قمی مراجعه فرمایید. البته باید توجه داشت كه روایت قطعی بر استحباب نماز خاص برای حضرت معصومه(س) نقل نگردیده است. اما برای همه درگذشتگان و به خصوص اولیاء الهی می‏توان و نیكو است كه دو ركعت نماز مستحبی خواند و ثواب آن را به آن شخص خاص اهدا كرد. 


پی‏نوشت‏ها: 

[1] مجلسی، محمد باقر، بحارالأنوار، ج 99، ص 187؛ آیت الله بهجت، مناسک حج و عمره، ص 280.

[2] . رساله توضیح المسائل نه مرجع، تدوین و تطبیق: راشدی، حاج شیخ لطیف، راشدی، سعید، ص 367و 368، ذیل مسئله 645، انتشارات پیام عدالت، چاپ امیدوار، چاپ اول، 1385.

[3]  سایت حضرت آیة الله صافی گلپایگانی، بخش پرسش و پاسخ، سؤالات فقهی، نماز مستحبی، سؤال 374.

[4] - مفاتیح‏الجنان، ص 915. 

 

برچسب ها: نماز، غسل، زیارت، حضرت معصومه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : یکشنبه 9 شهریور 1393 توسط : الف الف