تبلیغات
احسن الخالقین( احکام) - نظر علما و فتاوای مراجع تقلید شیعه در خصوص اهانت به اهل سنت


بعد از دو ماه عزاداری در ماه محرم و صفر همه ساله با حلول ماه ربیع الاول بویژه  روز نهم ،بعضا ً مشاهده میشود که جشنهای  بنام عید الزهراء و هفته برائت  از سوی منادیان تفرقه وبویژه  تشییع انگلیسی در راستای خدشه نمودن  و ضربه زدن به وحدت بین برادران  شیعه و سنی برگزار میگردد لذا بر آن شدیم که نظر علماء و صاحب نظران  و مراجع معظم شیعه را در این گفتار خدمتتان خوانندگان محترم عرض نمائیم

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت آیت الله العظمی امام خمینی (ره):


1- ما با برادران اهل سنت خود در بعضی از مسائل اعتقادی اختلافاتی داریم اما دعوا و درگیری نداریم زیرا در تمام زمینه ها اشتراکات زیادی داریم. ما می گوییم شیعه و سنی باید بر مشترکات خود تکیه کرده و اختلافات خود را با منطق و گفتگو و دور از احساسات غلط و ضد عقل و درایت به بحث بگذارند و دشمنان جدی جهان اسلام یعنی صهیونیست ها و مشابه آنان را هدف قرار دهند. وحدت بین شیعه و سنی یک ضرورت عقلی و لازم است.

2- روایات رسیده از بزرگان تشیع و خاصه ائمه اهل البیت علیهم السلام حاکی از سفارش آن حضرات به حفظ وحدت و در عین حال حفظ حدود حقیقی تشیع می باشد. ائمه اهل الیت علیهم السلام سفارش کرده اند که تفرقه ایجاد نشود و حتی به نماز خواندن پشت سر برادران اهل سنت، جهت تقویت شوکت جهان اسلام سفارش و تشویق نموده اند.

3- حضرت امام خمینی (ره) هم که منادی اسلام ناب محمدی (ص) بودند، بر احوال مسلمین غیرت می ورزیدند و از وضعیت آنان بسیار متأثر بودند و به طور جد و حقیقی خواهان وحدت کلمه مسلمین بر علیه دشمنان مشترک آنان و دشمنان اصل اسلام و دیانت بودند و در این بیان خود محتاج به تقیه و امثال آن نبودند.


آیت الله العظمی خامنه‌ای : اهانت به نمادهای برادران اهل سنت از جمله اتهام زنی به همسر پیامبر اسلام(ص) حرام است. این موضوع شامل زنان همه پیامبران و به ویژه سید الانبیاء پیامبر اعظم(ص) می‌شود.


آیت الله العظمی شبیری زنجانی : مومنین باید از انجام اموری که باعث تفرقه و اختلاف و تضعیف اسلام می‌شود اجتناب کنند.


 آیت الله العظمی نوری همدانی: اهانت به مقدسات اهل سنت جایز نیست.


آیت الله العظمی وحید خراسانی : واقعاً فقاهت در این ‌گونه جریانات از بین رفته است، این کارها موجب اراقه دماء محترمه است و دستور خود ائمه(ع) بر خلاف این است. سب، لعن علنی جایز نیست. واقعاً دستورات دین بر همین تأکید دارند.


آیت الله العظمی مکارم شیرازی : هر گونه اهانت به مقدسات دیگران شرعا جایز نیست.


آیت الله العظمی سیستانی : دشنام به مقدسات اهل سنت مغایر با آموزه‌های اهل بیت (علیهم السلام) به شیعیان و شاگردان خود است.


آیت الله العظمی جوادی آملی : سب صحابه، اهانت به مقدسات شیعه یا سنی، توهین و تحقیر ظالمانه نسبت به باورهای هر کدام از دو گروه، حرام و ایجاد اختلاف و روشن کردن آتش تفرقه و شقاق و تحطیم و هدم اساس وحدت امت اسلامی گناهی بزرگ است.


آیت الله العظمی موسوی اردبیلی : مومنین باید از کارهایی که موجب تشدید اختلاف به خصوص در شرایط فعلی و درمقابل کفر و الحاد می‌شود، اجتناب کنند.

آیت الله هاشمی شاهرودی : هر عمل یا گفتاری که موجب فتنه و اختلاف بین مسلمانان شیعه و سنی شود، جایز نیست.

آیت الله محقق کابلی : از اهانت به مقدسات اهل سنت خودداری شود.


آیت الله العظمی علوی گرگانی : اهانت به مقدسات اهل سنت جایز نیست.


آیت‌ الله العظمی مظاهری : اهانت به مقدسات و اعتقادات مسلمانان و ایجاد تفرقه میان صفوف پیروان پیامبر عظیم الشان صلی الله علیه و آله و سلم عقلا و شرعا جایز نیست.


آیت الله مدنی تبریزی : اسلام توهین به مقدسات هیچ یک از ادیان، به‌ویژه مذاهب اسلامی را جایز نمی‌داند و هر حرکتی که موجب اختلاف میان امت اسلامی و خسارت و ضرر مالی و جانی به مسلمانان گردد، حرام و خلاف شرع است.

برچسب ها: عید الزهراء، نهم ربیع، مراجع،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : چهارشنبه 17 دی 1393 توسط : الف الف